Will has written 23 reviews for films rated ★★★ .

  • The Guest

    The Guest

    ★★★

    the fake songs in this movie are ASS

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★

    Didnot like the foul mouthed little girl

  • Carts of Darkness

    Carts of Darkness

    ★★★

    got this in youtube recs and thought I'd watch 10 min of it while making dinner but ended up watching the entire thing. the craft is by no means immaculate but the heart is really there, very interesting and entertaining and emotional

  • Poltergeist

    Poltergeist

    ★★★

    decent but a little too goofy for me. not very tense at all after the first fourth of the movie, just kind of silly and fun. very spielberg and I wish it was more tobe hooper

  • Mulan

    Mulan

    ★★★

    impossible to watch without comparing it to the original and compared to the original it is joyless lol

    it is decent on its own but tries to walk a very odd line between edgy badass warrior and family friendly; there's lots of war and death but zero blood, trebuchets take out soldiers but you only see shields clatter to the ground, etc. Not many memorable characters but also not actively obnoxious in any way

    overall better than I thought but not something I will remember in a month. Donnie Yen rules

  • Class Action Park

    Class Action Park

    pretty good but had the clear potential to be a huge home run and just was not. kind of meandering, tonally jumbled, etc. lots of great stuff about using the park to define a generation of american kids/american capitalism but it was so scattered that it never really came into a cogent point. i knew a lot about action park before this and really enjoyed watching it but i think it deserved better. still recommended, it's a fascinating topic

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★

    chubby Colin Farrell looks so good. forgot to log this

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★

    my fault. went into this expecting a will gold star film and came away feeling kind of unsure. page put it well when i said i was having a hard time understanding why i didn't like it because i love when the rug is pulled out from under my feet and they said "yeah but i don't really feel like I was even standing on the rug"

    objectively a GORGEOUS looking movie

  • The Art of Self-Defense

    The Art of Self-Defense

    ★★★

    funny but way too heavy handed at times. full of hell was in it

  • Final Destination 3

    Final Destination 3

    ★★★

    *Osama bin supervisor

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

    i expected this to be insanely bad but it was fun. pretty forgettable but that's way better than "memorably and embarrassingly bad" which suicide squad was. Ewan rocks

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★

    pretty fun but at times hard to get into a movie where they make all the Nazis look exclusively like silly buffoons when people are literally getting killed by them over here. just my debbie downer opinion here