Sort by

Will has logged 64 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aleister Crowley - The Wickedest Man in the World

Aleister Crowley - The Wickedest Man in the World

2002
×
★½
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Wisconsin Death Trip

Wisconsin Death Trip

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nate Bargatze: The Tennessee Kid

Nate Bargatze: The Tennessee Kid

2019
×
Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry