Sort by

Alex has logged 273 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Class Act

Class Act

1992
×
★★
Edit this entry  
21
Bad Ben 7: The Haunted Highway

Bad Ben 7: The Haunted Highway

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Passing

Passing

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Meantime

Meantime

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Ben: The Way In

Bad Ben: The Way In

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
After Life

After Life

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
I'll Always Know What You Did Last Summer

I'll Always Know What You Did Last Summer

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ma

Ma

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry