Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read prior review Edit this entry  
15
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vortex

Vortex

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ring Two

The Ring Two

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
27
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grudge 3

The Grudge 3

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Grudge 2

The Grudge 2

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crimewave

Crimewave

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Ben: Benign

Bad Ben: Benign

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Morbius

Morbius

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ringu 0

Ringu 0

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ju-on: The Grudge 2

Ju-on: The Grudge 2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ju-on: The Curse 2

Ju-on: The Curse 2

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ju-on: The Curse

Ju-on: The Curse

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★
Edit this entry