Sort by

❀ Chadwin ❀ has logged 349 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shrek

Shrek

2001
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Black Holes: The Edge of All We Know

Black Holes: The Edge of All We Know

2020
×
Edit this entry  
11
Land of the Lost

Land of the Lost

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Guardians

Guardians

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spirited

Spirited

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Edit this entry  
03
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Strange World

Strange World

2022
×
★★
Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Read prior review Edit this entry  
24
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Another Day in Paradise

Another Day in Paradise

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heck

Heck

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
Read the review Edit this entry  
18
Bad Axe

Bad Axe

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sentimental Education

Sentimental Education

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
★½
Edit this entry  
15
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★½
Edit this entry