Chadwin has logged 47 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Maniac

Maniac

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
BuyBust

BuyBust

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zero Effect

Zero Effect

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Become

What We Become

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Serenity

Serenity

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Southbound

Southbound

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
IO

IO

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pledge

Pledge

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rust Creek

Rust Creek

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Replicas

Replicas

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Dog's Way Home

A Dog's Way Home

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Escape Room

Escape Room

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry