Sort by

•°▪︎James▪︎°• has logged 30 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
Edit this entry  
26
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spy

Spy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Scarface

Scarface

1983
×
Read the review Edit this entry  
12
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Looper

Looper

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
Read the review Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
Read the review Edit this entry