Sort by

•°▪︎James▪︎°• has logged 299 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trolls

Trolls

2016
×
Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
Edit this entry  
20
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Edit this entry  
08
King Richard

King Richard

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2021
×
Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
Edit this entry  
11
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Aliens in the Attic

Aliens in the Attic

2009
×
Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Pudsey the Dog: The Movie

Pudsey the Dog: The Movie

2014
×
Edit this entry  
02
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
Edit this entry  
31
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
Edit this entry  
17
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Edit this entry  
13
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
Edit this entry  
08
The Boy

The Boy

2016
×
Edit this entry  
07
Ma

Ma

2019
×
Read prior review Edit this entry  
07
Aftermath

Aftermath

2021
×
Edit this entry  
05
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
Edit this entry  
31
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Edit this entry