Sort by

morena has logged 295 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monty Python's The Meaning of Life

Monty Python's The Meaning of Life

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mad Women's Ball

The Mad Women's Ball

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ray

Ray

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry