Floating has logged 460 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Puppet Master III: Toulon's Revenge

Puppet Master III: Toulon's Revenge

1991
×
½
Edit this entry  
26
Puppet Master II

Puppet Master II

1990
×
½
Edit this entry  
26
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Skywatch

Skywatch

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Terrifier

Terrifier

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wicked City

Wicked City

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Teeth

Teeth

2015
×
★★
Edit this entry  
13
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Room

Red Room

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Kid

The Kid

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hellraiser: Hellworld

Hellraiser: Hellworld

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Hannibal

Hannibal

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Golden Hour

Golden Hour

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
06
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Primer

Primer

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry