Sort by

fives has logged 113 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Smile

Smile

2022
×
★★
Edit this entry  
04
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Morbius

Morbius

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Executive Order

Executive Order

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Volver

Volver

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Streak

Blue Streak

1999
×
Read the review Edit this entry