• Kong: Skull Island

    Kong: Skull Island

    ★★★★

    Larry Fong should've landed an Oscar Nom for this.

  • Malignant

    Malignant

    ★★

    Reminds me a lot of Prince of Darkness and Crimson Peak. Films with strong craftsmanship and unique vision that were just over the top and bad. A lot of people love em, and there's much to admire, but they're just bad.

    Malignant is bad. It's just goofy and not scary and the big twist is just BAD. Great camera work and cool lighting doesn't make up for the fact that the script and the acting are BAAAAAD.

  • Speed

    Speed

    ★★★★★

    One of the best action flicks of all time, period. Speed is non-stop, heart pumping adrenaline, barreling forward into more absurd set pieces every other scene. This movie doesn't take a breather for even a single frame. One of the most rewatchable films ever made.

  • North by Northwest

    North by Northwest

    ★★★★½

    A brilliant film stacked with brilliant moments. So much 50s innuendo that flew over my head when I watched it as kid. Eva Marie Saint and Cary Grant absolutely smoulder at each other in this one and it's sublime. The actual kissing ans implied sex is almost comic by modern standards but the flirting is so good.

    A few things in this movie don't work anymore (namely the drunk driving sequence, which is painfully long and goofy), but most of…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    The Newest Avenger lands with a bang, kicking ass and taking names in a smooth, action-packed debut. Shang-Chi lands solidly in the same league as most other Marvel Solo debuts, standing alongside Ant-Man, and Thor, and a tad behind Doctor Strange and Captain Marvel. Simu Liu makes a good impression as Shang-Chi, although he's stuck as the straight man and largely outshined on comedy by Awkwafina (who is absolutely hilarious and basically a co-lead) and drama by Tony Leung. He's…

  • Candyman

    Candyman

    ★★★½

    Searing social commentary and gory kills combine for an entertaining if underwhelming re-imagining of the Candyman franchise. I wanted to like this a lot more than I actually did but I still had a good enough time. I was hoping for something truly incisive, but instead I was left with some solid slasher violence and thoughts on art and gentrification.

    I'm frustrated by this movie, because so much of it is good, but it never goes as far to hit…

  • Piranha

    Piranha

    ★★★½

    With a clever satirical political script and some solid directing by Joe Dante, Piranha is a fun, edgy creature feature cashing in on the success of Jaws. This a pretty thin film, and honestly for the first twenty minutes I didn't get how it had become a cult classic. Once the ball gets rolling, Sayles starts laying out great one-liners and Dante sets up some modest suspense, it gets pretty entertaining. Heather Menzies and Bradford Dillman are watchable leads, but…

  • The Night House

    The Night House

    ★★★★½

    Fuck this one scared me, real, hide behind me hands, slink back in the seat scared me. There's a few moments here that just knocked me out with how good they are. David Brucker is highly talented and he's done an absolutely terrific job with the look and feel of this film. The Night House is tight and taut, and feels sharp. It'd feel sharper if didn't explore some of the same ground as Leigh Whannell's masterpiece from last year,…

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★

    Free Guy is basically just Tron, except with Ryan Reynolds as a GTA NPC. I'm not huge into GTA, but I did like Tron and I find Ryan Reynolds amusing for the most part. Free Guy delivers three truly big laughs and nothing actively bad, so by Howard Hawk's definition of a good movie I guess it passes.

  • Bad Times at the El Royale

    Bad Times at the El Royale

    ★★★

    El Royale is one of the most uneven movies I've ever seen, fluctuating wildly between brilliance and painful boredom. Every other scene swings vastly in quality. There's so many great ideas but so much excess in a film packed to the brim with plot twists, big character developments and mysteries.

    Manson, Nixon, The FBI, Surveillance, Bank Robbery, Vietnam, Catholicism, Drug Abuse, 60s Music, Predatory Music Industry Executives, Alzheimers, Surveillance, Racism, PTSD.

    This movie covers a dozen subjects, and only gets…

  • Fyre

    Fyre

    ★★★½

    Fascinating, but it feels like everyone interviewed is trying to wash their hands of any responsibility, when clearly they bear some of it. Feel bad for the poor day laborer islanders more than anyone else.

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★

    There are two eras in Sci-Fi, before 2001 and after 2001. Few projects have so radically changed an entire genre, it's hard to think of many others with an equal effect. Maybe Psycho had an equal effect on horror, I Love Lucy or All in The Family on Comedy.

    2001 is such an earth shattering film, it's reach and ripple effects are undeniable. From Star Wars to The Expanse to Dead Space, none of it exists without 2001. Kubrick and…