• Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ★★★★

    I would love to solve a mystery where clues fall into my lap and i already own key sources of information and people explain their parts with no persuasion necessary seriously sounds like so much fun. Ride of a lifetime

  • The Beach Bum

    The Beach Bum

    ★★★★★

    I could tell you that I'm a reverse paranoiac. I'm quite certain the world is conspiring to make me happy. 

    something I cling to. a favorite movie, an inspiration in life and art

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★

    "You're a mystery" David Lynch is hilarious

  • Ms .45

    Ms .45

    ★★★★

    perfectly gritty revenge story. Ferrara executes rape-revenge in its best form, actually about the victim's drive for vengeance and the aftermath of assault in sleazy nyc exploitation style. Awesome + loved it

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★

    We won't be like them

  • Vagabond

    Vagabond

    ★★★★★

    What would happen if Vagabond, Under the Skin, and Twin Peaks: Fire Walk with Me were all in my top 4 on Letterboxd

  • True Stories

    True Stories

    ★★★★★

    Doesn't get much better than this

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    Best in its category. My little brother will love this

  • House

    House

    ★★★★★

    Ridiculous! I love this movie I want to watch it every year

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★

    I forgot to log this but I did watch The French Dispatch and Dune in theaters as God intended. I also saw the Licorice Pizza trailer and thought "I have to see that." Don't worry about me

  • Titane

    Titane

    ★★★★

    sweeter and less nauseating than I expected. this is just as good as Raw with fewer limitations on how gross and spectacular the horrific parts can get. if you like this and haven't seen Under the Skin go watch that

  • Under the Skin

    Under the Skin

    ★★★★★

    It gets better every time