Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Splendor

Splendor

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Girl 6

Girl 6

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry