Sort by

Fish has logged 123 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
Edit this entry  
14
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paul

Paul

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry