Sort by

Patrick has logged 51 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Langoliers

The Langoliers

1995
×
Read the review Edit this entry  
29
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babe

Babe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Allnighter

The Allnighter

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beast

Beast

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
King Creole

King Creole

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Two on a Guillotine

Two on a Guillotine

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Music from Another Room

Music from Another Room

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Laal Singh Chaddha

Laal Singh Chaddha

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fall

Fall

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Skulls

The Skulls

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Dual

Dual

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Houseguest

Houseguest

1995
×
Read the review Edit this entry  
06
Wolf

Wolf

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Love My Dad

I Love My Dad

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry