Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
firstforecast

firstforecast

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for firstforecast
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • firstforecast’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Uncharted

    Uncharted 2022

    ★½ Watched by firstforecast 07 Aug 2022

    Nathan Drake with the supreme box logo sticker 🔥🔥🔥🔥 U think he stole that supreme or bought it legally

  • 1Up

    1Up 2022

    Watched by firstforecast 01 Aug 2022

    Finally! A movie just for gamers. It's everything we've been waiting for.

  • Don't Go Breaking My Heart

    Don't Go Breaking My Heart 2011

    ★★★★ Watched by firstforecast 27 Jul 2022

    I was yelling at my TV during the ending of the movie

  • The Gray Man

    The Gray Man 2022

    ★ Watched by firstforecast 22 Jul 2022

    MORE LIKE THE GAY MAN

  • Sing 2

    Sing 2 2021

    ★★★★★ Watched by firstforecast 02 Jul 2022

    #BRUH this lil bear does not quit rn he has to make it

  • Fresh

    Fresh 2022

    ★ Watched by firstforecast 01 Jul 2022

    Warning: Jump scare 30 minutes into the movie. "Produced by Adam Mckay" appears on screen.

  • Rambo

    Rambo 2008

    ★★★★ Watched by firstforecast 26 Jun 2022

    sylvester stallone is the meathead michael mann

  • Rambo III

    Rambo III 1988

    ★★ Watched by firstforecast 25 Jun 2022

    thats John Rambo

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Watched by firstforecast 24 Jun 2022

    Take me to the universe where they actually let Raimi do his thing for the whole movie! The first half of this was the most boring shit ever. Felt like autopilot was turned on. Doesn't get better until they stop introducing characters. I will tell my friends to check out the cool shit that's in this movie on Youtube 💯

    Also I just want to say, THANK GOD DISNEY+ ADDED A SKIP END CREDITS BUTTON! Fuck the losers that made this, I want to see the post credits scene!

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★ Rewatched by firstforecast 22 Jun 2022

    watched this and the last 30 minutes of drive with my dad

  • The Mummy

    The Mummy 1999

    ★★½ Watched by firstforecast 22 Jun 2022

    The special effects event of the century!

  • No Time to Die

    No Time to Die 2021

    ★★★ Watched by firstforecast 19 Jun 2022

    LONGEST MOVIE EVER!?! #Bruh they shouldve stopped after casino royale!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 18
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.