Sort by

firstforecast has logged 326 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Project A

Project A

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★
Edit this entry  
30
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★½
Edit this entry  
30
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Transformers

Transformers

2007
×
★★½
Edit this entry  
27
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
LCD Soundsystem Holiday Special

LCD Soundsystem Holiday Special

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Trailer Park Boys Xmas Special

The Trailer Park Boys Xmas Special

2004
×
Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★½
Edit this entry  
20
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Follow That Bird

Follow That Bird

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Nobody

Nobody

2021
×
★★
Edit this entry  
05
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Edit this entry  
04
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
JFK Revisited: Through the Looking Glass

JFK Revisited: Through the Looking Glass

2021
×
Edit this entry  
28
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★½
Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Maelström

Maelström

2000
×
★★
Edit this entry  
09
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
Edit this entry  
09
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
Edit this entry  
09
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
09
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★½
Edit this entry  
08
REW-FFWD

REW-FFWD

1994
×
Edit this entry  
07
Cosmos

Cosmos

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Scenes with Beans

Scenes with Beans

1976
×
Edit this entry