• Elf

    Elf

    ★★★

    Yep, it's still a solid christmas film. I wouldn't say it's anything special or one of my favourites, but it's fun and competently made. There are two things I want to talk about in particular: Elf The Musical and this interpretation of Santa Claus.

    First of all, I really think Elf The Musical is the superior adaptation of this story. Not only does Elf lend itself really well to the musical format - a whole idea of the film is…

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

    My christmas tradition is to watch The Muppet Christmas Carol 3 times: the first christmas film I watch, on Christmas Eve and as the last film of christmas. This year, I managed to have the opportunity to watch my favourite christmas movie accompanied by orchestra playing the film's score, and it was pure magic.

    This was by far the best viewing I've ever had of the film; the audience really heightened the atmosphere, singing along and laughing and it was…

  • Andrei Rublev

    Andrei Rublev

    ★★★★

    Lord please forgive me, for I have sinned: I watch this on my phone screen...

    I can explain myself!! It was either that or lose the opportunitity to watch it before it left the streaming service I was using, so I think I picked the better option. Anyway, the film is absolutely amazing but I'd be lying if I didn't say that I was slightly disappointed. It might have just been that I don't care about the topic of the…

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★★

    It's essentially food porn for an hour and a half, how could I possibly dislike it?? I wouldn't say it was incredibly funny or poignant, but performances were fantastic, and I loved the semi 4th wall breaking. The cinematography was also really nice, I can't really put my finger on why since it's hardly the most beautiful film, but the scenes had such a tangible and real look to them. And my god, did it make me hungry.

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★

    You know what? It's fine. It's a fine addition to the Ghostbusters franchise, it's adequately made, and it does have some genuine heart which is rare for lots of these franchise reboots and sequels. The film especially shines in it's tone, which is far superior to the 2016 reboot's and THANK GOD isn't filled with stupid marvel-esque quips. The humour is a lot more subtle and is genuinely funny at times, and it's true to the characters to - not…

  • Identity

    Identity

    ★★★

    Honestly too cheesy for my liking, and the mystery wasn't too engaging either. Functional as a satisfactory thriller, but nothing memorable or notable from the direction, writing or acting. Getting closer to completing Mangold's filmography though!!

  • Ikiru

    Ikiru

    ★★★★★

    Well, it looks like I have a new second favourite film!

    I might a proper review for this if I get the chance but I thought I'd just declare my love for this film. It's perfect.

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★

    Well what a wonderful surprise, Tick, Tick... BOOM! is an emotional, beautifully crafted gem of a musical that is absolutely worth a watch. I stuck it on while trying to get through my history work and I ended up only writing 11 sentences - it was just that good!

    Lin Manuel Miranda is undoubtedly better off stage than he is performing, and his directorial choices are really nice here. For a debut, this is really impressive, and I'd love to…

  • Jackie

    Jackie

    ★★★★★

    I'm lost for words, this is a phenomenal film. I'm not usually one for biopics but this is such an excellent film; I'd go as far as to say perfect. It's beautifully crafted, from the hauntingly gorgeous score to the exceptional cinematography - which captures a dated painterly-like image - and all the technical elements come together to create a stunning piece of artistry. The film particularly shines in its editing too - the structure of the film keeps it…

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★½

    This is a massively controversial opinion, but this is in my opinion the second best film in the Harry Potter franchise, beaten obviously by Prisoner of Azkaban. The majority of people overlook this film as merely set up for the far grander and action-packed Part 2, however I think the film stands wonderfully alone in a way none of the other films do, and accomplishes much of what the rest of the series was lacking.

    Firstly, by splitting the 7th…

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted

    ★★★½

    A really great film from James Mangold that hits on some touching, important and mature conversations about mental health and the experiences of those with disorders. Winona Ryder gives an incredibly moving performance as Susanna, however it's Angelina Jolie as Lisa who steals it for me with what is her best performance I've witnessed. The pair create compelling scenes of raw emotion that are only elevated with the fantastic script which is full of powerful quotes.

    What the film also…

  • The 39 Steps

    The 39 Steps

    ★★★

    The 39 Steps is a solid Hitchcock 'thriller' - I say thriller like that since none of his films have truly thrilled me - which nicely sets out a standard template for man-on-the-run films. Interestingly, this is the oldest feature film I've ever watched and it really shows for better or worse. For me this hindered the film: both the sound and visuals had aged very poorly making it difficult to be engaged or immersed in the cinematic experience.

    Certainly…