Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Identity

Identity

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Edit this entry  
03
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Super

Super

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Edit this entry