Sort by

Guti has logged 47 entries for films during October 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
31
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Hobbs Takes a Vacation

Mr. Hobbs Takes a Vacation

1962
×
Read the review Edit this entry  
30
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stamboul Quest

Stamboul Quest

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Red Pony

The Red Pony

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Letter

The Letter

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arabesque

Arabesque

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Penthouse

Penthouse

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Test Pilot

Test Pilot

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Love You Again

I Love You Again

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Pleasure Garden

The Pleasure Garden

1925
×
Read the review Edit this entry  
23
The Skin Game

The Skin Game

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Manxman

The Manxman

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spellbound

Spellbound

1945
×
Read the review Edit this entry  
22
Marnie

Marnie

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Champagne

Champagne

1928
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Farmer's Wife

The Farmer's Wife

1928
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ring

The Ring

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry