Sort by

Guti has logged 350 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hôtel du Nord

Hôtel du Nord

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star in the Night

Star in the Night

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blood and Sand

Blood and Sand

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Out of the Fog

Out of the Fog

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Double Wedding

Double Wedding

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Crazy

Love Crazy

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Matilda

Matilda

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monty Python's The Meaning of Life

Monty Python's The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Andor: A Disney+ Day Special Look

Andor: A Disney+ Day Special Look

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Say Hey, Willie Mays!

Say Hey, Willie Mays!

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Story

Love Story

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manhattan Melodrama

Manhattan Melodrama

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Heart Is a Lonely Hunter

The Heart Is a Lonely Hunter

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Property Is Condemned

This Property Is Condemned

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Topaz

Topaz

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Murder!

Murder!

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The River

The River

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rich and Strange

Rich and Strange

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Waltzes from Vienna

Waltzes from Vienna

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Juno and the Paycock

Juno and the Paycock

1929
×
Read the review Edit this entry