Sort by

finchsam has logged 327 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Edit this entry  
30
Vampires

Vampires

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
26
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★½
Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rush

Rush

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry