Sort by

Adam has logged 224 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
03
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
26
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
21
The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
Edit this entry  
11
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Jungleland

Jungleland

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hostel

Hostel

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Really Love

Really Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Blade

Blade

1998
×
★★½
Edit this entry  
03
Fat Albert

Fat Albert

2004
×
½
Edit this entry  
29
Mad Detective

Mad Detective

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ava

Ava

2020
×
Edit this entry  
26
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry