Sort by

Adam has logged 58 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

2013
×
½
Edit this entry  
28
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry  
27
Inferno

Inferno

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Dragon Ball Z: The History of Trunks

Dragon Ball Z: The History of Trunks

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dragon Ball Z: Bio-Broly

Dragon Ball Z: Bio-Broly

1994
×
½
Edit this entry  
25
Dragon Ball Z: Broly – Second Coming

Dragon Ball Z: Broly – Second Coming

1994
×
Edit this entry  
25
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dragon Ball Z: The Return of Cooler

Dragon Ball Z: The Return of Cooler

1992
×
★★
Edit this entry  
25
Dragon Ball Z: Cooler's Revenge

Dragon Ball Z: Cooler's Revenge

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
Dragon Ball Z: Bardock - The Father of Goku

Dragon Ball Z: Bardock - The Father of Goku

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Madea's Big Happy Family

Madea's Big Happy Family

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read prior review Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
Edit this entry  
17
American Pastoral

American Pastoral

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dragon Ball Z: Broly – The Legendary Super Saiyan

Dragon Ball Z: Broly – The Legendary Super Saiyan

1993
×
★★
Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sonic the Hedgehog: The Movie

Sonic the Hedgehog: The Movie

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Burlap

Burlap

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry