Sort by

Adam has logged 428 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Chronic

Chronic

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Passengers

Passengers

2016
×
Edit this entry  
27
Why Him?

Why Him?

2016
×
★½
Edit this entry  
27
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Neruda

Neruda

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sing

Sing

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Men

Little Men

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Microbe and Gasoline

Microbe and Gasoline

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★★
Edit this entry