Sort by

Filmusicinemike has logged 248 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carlos

Carlos

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Charlie Brown's Christmas Tales

Charlie Brown's Christmas Tales

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Christmas Project

The Christmas Project

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Read the review Edit this entry  
01
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Little Rascals Save the Day

The Little Rascals Save the Day

2014
×
★½
Edit this entry  
17
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ask the Neighbor

Ask the Neighbor

2017
×
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Diving into Darkness

Diving into Darkness

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Civil Action

A Civil Action

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry