Baz has logged 40 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hercules

Hercules

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scanners

Scanners

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red State

Red State

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kevin Smith: Burn in Hell

Kevin Smith: Burn in Hell

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Homefront

Homefront

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Everlasting Moments

Everlasting Moments

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Street Kings

Street Kings

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
13
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Replacement Killers

The Replacement Killers

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
Renoir

Renoir

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rocket

The Rocket

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
No Crossover: The Trial of Allen Iverson

No Crossover: The Trial of Allen Iverson

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
01
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry