• Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★½

    The MCU’s mechanics are too oppressive to allow for true mournful meditation. Discussed on Filmspotting #898.

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★★½

    We see a Polaroid of father and daughter begin to develop but never come fully into focus, a powerful visual metaphor for Wells’s exploration of identity and a relationship that is just in the process of forming...

    Still can't quite believe it's a feature debut. Discussed on Filmspotting #897 along with our Top 5 Father-Daughter Duos.

  • God's Creatures

    God's Creatures

    ★★★½

    With sound and cinematography, Holmer and Davis devise some relatively subtle but potent moments that isolate their characters against communal spaces – spaces within an all-too-cozy village where that community can be one’s blessing or curse. More on Filmspotting #892.

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★½

    TÁR wants us to consider the costs of greatness, for the artist determined to achieve it and those who suffer under that determination. What’s permissible? What’s off-limits? Field isn’t interested in easy answers. Full review on Filmspotting #893.

  • Nanny

    Nanny

    ★★★½

    The way Jusu visually manifests Aisha’s pervasive dread is suffocatingly evocative. More thoughts on Filmspotting #898.

  • Decision to Leave

    Decision to Leave

    ★★★★½

    Park Chan-wook's ability to combine the sensory and the sensual is uncanny. Discussed on Filmspotting #894 along with our Top 5 Cops In Love.

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

    Banshees’ dramatic resonance is a result of how deftly McDonagh delivers his characters’ virtues and vices. What’s hilarious and tragic is that both are so modest compared to the amount of anguish they cause. Some more on Filmspotting #895 along with our Top 5 Movie 'Bromances'.

  • Louis Armstrong's Black & Blues

    Louis Armstrong's Black & Blues

    ★★★½

    Joyfully but soberly investigates Armstrong’s immense artistry and complicated legacy. Some more on Filmspotting #896.

  • Weird: The Al Yankovic Story

    Weird: The Al Yankovic Story

    ★★★½

    A less unhinged parody of Oscar-bait music biopics, no matter how dead on, would have been an insufficient celebration of Weird Al and his work; nothing and everything is true about it. Some more on Filmspotting #897.

  • Love, Charlie: The Rise and Fall of Chef Charlie Trotter

    Love, Charlie: The Rise and Fall of Chef Charlie Trotter

    ★★★

    Late in the film, we hear that Anthony Bourdain lamented what he perceived as a lack of appreciation towards Trotter from the food culture that Trotter effectively begat. Love, Charlie is a successful reclamation of the revolutionary chef’s achievements and impact. Some more thoughts on Filmspotting #898.

  • Bad Axe

    Bad Axe

    ★★★½

    A curious, compassionate portrait of a country, community, and family in flux. And as socio-politically topical as it is, what lingers are the emotionally introspective ways the family members change during this volatile time. Some more thoughts on Filmspotting #898.

  • Causeway

    Causeway

    ★★★½

    Its audaciousness lies in its restraint – all of the revelations are small-scale but meaningful. More thoughts on Filmspotting #896.