Sort by

✧addy ✧ has logged 178 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
A Simple Wish

A Simple Wish

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Snowed Inn Christmas

Snowed Inn Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Everybody’s Everything

Everybody’s Everything

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
12
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Ice Age

Ice Age

2002
×
Edit this entry  
01
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
Edit this entry  
01
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Leave It to Beaver

Leave It to Beaver

1997
×
★★½
Edit this entry  
21
Ms. Purple

Ms. Purple

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Max Keeble's Big Move

Max Keeble's Big Move

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Challenge

The Challenge

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry