Lyzette has logged 53 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★½
Edit this entry  
28
The Lost Skeleton of Cadavra

The Lost Skeleton of Cadavra

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ink

Ink

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Surf Nazis Must Die

Surf Nazis Must Die

1987
×
★★
Edit this entry  
26
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sita Sings the Blues

Sita Sings the Blues

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight Sonata

Moonlight Sonata

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trafic

Trafic

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Drop Dead Fred

Drop Dead Fred

1991
×
★★
Edit this entry  
20
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Marijuana

Marijuana

1968
×
★★½
Edit this entry  
20
LSD: Insight or Insanity?

LSD: Insight or Insanity?

1967
×
★★★½
Edit this entry  
20
Louis C.K.: Oh My God

Louis C.K.: Oh My God

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars Uncut: Director's Cut

Star Wars Uncut: Director's Cut

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Edit this entry  
13
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★½
Edit this entry  
13
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Allegro Non Troppo

Allegro Non Troppo

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Xala

Xala

1975
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Edit this entry  
05
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry