Lyzette has logged 695 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Flight

Flight

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Call Me Kuchu

Call Me Kuchu

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breakin'

Breakin'

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ruling Class

The Ruling Class

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
District 9

District 9

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chicken with Plums

Chicken with Plums

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
At Berkeley

At Berkeley

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Born in East L.A.

Born in East L.A.

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Edit this entry  
28
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Edit this entry  
26
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Valentine Road

Valentine Road

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
This Is 40

This Is 40

2012
×
★½
Edit this entry  
21
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
20
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★½
Edit this entry  
18
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
17
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Edit this entry