kai has logged 24 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ode to Nothing

Ode to Nothing

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kimono

Kimono

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manila

Manila

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Four Sisters Before the Wedding

Four Sisters Before the Wedding

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manila Is Full of Men Named Boy

Manila Is Full of Men Named Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fermière à Montfaucon

Fermière à Montfaucon

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
Read the review Edit this entry  
04
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Switch

The Switch

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry