kai has logged 281 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Slowdive: Souvlaki

Slowdive: Souvlaki

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ruins

The Ruins

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Malvarosa

Malvarosa

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Within

Within

2016
×
Edit this entry  
05
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
Edit this entry  
22
The Roommate

The Roommate

2011
×
Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Take Me Home

Take Me Home

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Kate

Kate

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barber's Tales

Barber's Tales

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
It's a Summer Film!

It's a Summer Film!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fear

Fear

1996
×
★★
Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nasaan Ka Nang Kailangan Kita

Nasaan Ka Nang Kailangan Kita

1986
×
★★½
Edit this entry