filmsbyfriday has logged 27 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Made in Italy

Made in Italy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Penguins

Red Penguins

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
An Inn in Tokyo

An Inn in Tokyo

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flannery

Flannery

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apocalypse '45

Apocalypse '45

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Be Water

Be Water

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Street Angel

Street Angel

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Golem

The Golem

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
It

It

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry