Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
02
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Click

Click

2006
×
★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

2023
×
★★★
Edit this entry  
21
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★½
Edit this entry  
21
Ma

Ma

2019
×
Read prior review Edit this entry  
21
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Step Up

Step Up

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Edit this entry  
29
Polite Society

Polite Society

2023
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Storied Life of A.J. Fikry

The Storied Life of A.J. Fikry

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★½
Edit this entry  
22
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★
Edit this entry  
22
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★
Edit this entry  
19
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★½
Edit this entry  
14
17 Again

17 Again

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry