Sort by

kiara has logged 54 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Edit this entry  
29
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry