Sadi has logged 110 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry