Sort by

GeraldLovesCinema247 has logged 518 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Thor

Thor

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry