Rahul has logged 48 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Soodhu Kavvum

Soodhu Kavvum

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Six Strands

Six Strands

2011
×
Edit this entry  
28
Beijing Watermelon

Beijing Watermelon

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kadhalum Kadanthu Pogum

Kadhalum Kadanthu Pogum

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Khuda Gawah

Khuda Gawah

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
Read the review Edit this entry  
25
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
On the Job

On the Job

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★½
Edit this entry  
23
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Nostalgia for the Countryside

Nostalgia for the Countryside

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternity

Eternity

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beautiful City

Beautiful City

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cave of the Yellow Dog

The Cave of the Yellow Dog

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mundane History

Mundane History

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jess + Moss

Jess + Moss

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Second Night

The Second Night

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Munnariyippu

Munnariyippu

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Control

Control

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Sadayam

Sadayam

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ashes to Idols

Ashes to Idols

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wishing Tree

The Wishing Tree

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Joji

Joji

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Starlet

Starlet

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beyond the Dust

Beyond the Dust

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Khaite FW21

Khaite FW21

2021
×
Edit this entry  
02
Streetwise

Streetwise

1984
×
Read the review Edit this entry  
01
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fan

The Fan

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry