Sort by

liz has logged 97 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Emily

Emily

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marvel Studios Assembled: The Making of She-Hulk: Attorney at Law

Marvel Studios Assembled: The Making of She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
National Theatre Live: The Seagull

National Theatre Live: The Seagull

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fall

Fall

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Special Delivery

Special Delivery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★
Edit this entry  
07
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Yuni

Yuni

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Phantom of the Open

The Phantom of the Open

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
African Moot

African Moot

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Read prior review Edit this entry  
15
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry