Sort by

Ayla has logged 204 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story

Toy Story

1995
×
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Gentle Night

A Gentle Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry