Sort by

Alexander Van Zyl has logged 443 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
21
Thin

Thin

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Beyond the Mat

Beyond the Mat

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fat, Sick & Nearly Dead

Fat, Sick & Nearly Dead

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hungry for Change

Hungry for Change

2012
×
Edit this entry  
15
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
That Sugar Film

That Sugar Film

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Carb-Loaded: A Culture Dying to Eat

Carb-Loaded: A Culture Dying to Eat

2014
×
½
Edit this entry  
30
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fat Head

Fat Head

2009
×
Edit this entry  
18
Zero Day

Zero Day

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★½
Edit this entry  
16
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Edit this entry