• Megan Is Missing

    Megan Is Missing

    ★★★

    This movie was way to disturbing especially the last 20 minutes. It's a found footage movie that's definitely not scary or creepy more about a a girl name Megan who's popular and a party animal into drinking, drugs and sex and has a close friend who is completely innocent and stays out of trouble.

    Megan meets a unknown guy online and then all of a sudden woosh. She's gone. (Don't talk to strangers kids)

    The acting was pretty terrible i…

  • Million Dollar Baby

    Million Dollar Baby

    ★★★★★

    Two of the greatest performances by a female and male.
    Hilary Swank and Morgan Freeman.

    Swank makes you feel everything when your watching her. But mainly you feel sad for her, her role was just to real.

    Freeman is almost unrecognisable with his performance something different to his usual work. Times i would even forget it is actually Morgan Freeman.

    And now to the movie, this is probably not only one of the greatest sports movies of all time but…

  • John Q

    John Q

    ★★★★★

    Hard to fight back tears on this one

  • The Terminator

    The Terminator

    ★★★★★

    Big event with an evening with Michael Biehn. Got to shake the mans hand and take a photo with him. Then did a QnA got to learn a lot about him.

    Then got a vewing of The Terminator in a movie theatre build in 1935. I must say watching this masterpiece in such a old and historic movie theatre was just the best.

    A big win of a Sunday night i say.

  • Until the Light Takes Us

    Until the Light Takes Us

    ★★★★½

    Inside the most notorious black metal band from Norway Mayham. A band who wanted to be put on the maps a d be known as the most famous black metal band and this documentary tells all the stories from the original band members (that's still alive) about buring churches, murder and crimes that they went through. Very graphic in detail the way they tell stories and real raw imagery. (not for the faint of heart)

    This isn't for everyone especially…

  • Fall

    Fall

    ★★★★★

    I think for the first time ever i was actually on the edge of my seat watching a movie. I got sweaty hands watching this movie, i couldn't stop flinching, gripping on to something and screaming at the TV. If you have a massive fear of heights like i do you are going to freak the hell out.
    It's a movie you put your self in that situation. Mine would be if i was stuck on thst tower. I'd accept…

  • Orphan: First Kill

    Orphan: First Kill

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Firdt half of the movie it it deserved a 3 stars. But after the bullshit twist point dropped half a star. And i chose to be generous.

    That twsit ruined the whole movie. Making Julia Stiles the villan. Making her a killer and bad and controlling Esther. Sequels and prequels these days seem to always be making the main villan good and putting you on there side. For me it just doesn't work. This could of beens such a worthy prequel and done right but they just couldn't do it.

  • In the Line of Fire

    In the Line of Fire

    ★★★★

    One of Clint Eastwoods lost suspenseful films ever. Firstly this has one lf the most underrated, clever and freaky villans ever played by John Malkovich who is a genius at playing bad guys.

    Eastwood is on edge and has full desperation to stop Malkovich from assassinating the president and its one big cat and mouse chase through out the movie.

    Can be a bit slow at times but still exciting with all the action and chases through out and a bit of romance as well.

    John Malkovich makes a gun out of plastic 😱

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    This is my third viewing of The Batman and it just gets better every time for me. Each time i watch it i pick up on new things either something big or something small that i never noticed before.
    Points why i think this is a masterpiece.

    • Matt Reeves directing
    The camera work made every scene effective and scenes more tense. Watching his other films he takes the camera shots seriously and likes trying different things.

    • Michael Giacchinos…

  • Scarface

    Scarface

    ★★★★

    More of a gangster film than the Al Pacino film. Needs to be more noticed to the film world and played even in film schools.

    Very different to the Pacino one but after watching it i didn't realise De Palmer used a lot from this one, that just shows how appreciative this is.

    For a movie madd in the 30s i still believe this has aged really well for it's time.

    I would of loved to see this back when it was release

  • Grilled

    Grilled

    ★★★★

    Two door-to-door meat salesmans get caught up in a dangerous deal facing guns, hitmen and secrets.

    Being a big Kevin James fan this was a fun 80 minutes. Watching Kevin James and Ray Romano in Grilled was like watching a adult version of Dumb & Dumber (probably the best way to describe this movie).

    This is a comedy that's silly, it will make you laugh, it will make you shake your head and it will also keep you interested in the last half of the film.

  • Dashcam

    Dashcam

    I'm soooo convinced my ex wrote the screenplay for this shit.

    In saying that this movie followed probably the worst and most irritating film character in the history of cinema. Yes an anti-vaxxer doing what anti-vaxxers do. Annoy people with there bullshit and try to be really loud as if everyone actually wants hear them.

    Besides all that with the horror bit exciting and gory but definitely not scary and what i expected. Considering found footage is my favourite kind of horror i don't think i'll go back to this one. The main character was just way to annoying. And all the scares couldn't save it.