• Fight Club

    Fight Club

    ★★★★★

    Rewatched for a guest appearance on FlixWatcher.

  • Paprika

    Paprika

    ★★★★★

    Did an actual gasp of joy at the Monkey outfit.

  • Madame DuBarry

    Madame DuBarry

    ★★★

    My first Pola Negri film. Now mildly obsessed with her overbite. 

    Screened with The Haunted Hotel (1907) and Scout Bomzo at the Cinema Museum. 

  • Showing Up

    Showing Up

    ★★★★

    *Excellent* pigeon wrangling.

  • Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★

    Reviewed for NME here. Delighted that “corpulent space bastard” made it in.

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    The following review originally appeared on Hero Collector (RIP).

    Director Denis Villeneuve brings Frank Herbert's cult sci-fi novel to the screen in spectacular fashion, delivering exciting action, political intrigue, compelling characters and jaw-dropping visuals, with some giant sandworms thrown in for good measure. Matthew Turner spices up your life.

    When it was first announced that director Denis Villeneuve was taking on Frank Herbert's 1965 cult sci-fi novel, excitement levels were understandably high. The task had previously defeated two great directors…

  • Dance, Girl, Dance

    Dance, Girl, Dance

    ★★★★

    Wonderful, on multiple levels. Fascinating, emotionally complex plot, a great script and dynamite lead performances from Maureen O’Hara and Lucille Ball (in one of her very best roles). Hula scene is just one of many highlights.

  • First Comes Courage

    First Comes Courage

    ★★★★

    Remarkable Merle Oberon spy thriller, which gives her the Casablanca ending (giving up the love of her life to continue her resistance fight), except her resistance role is to be a Nazi collaborator. 

    I thought the bit with the Nazi wedding and the copy of Mein Kampf was a wild detail, but it turns out copies of Mein Kampf were mandatory at every wedding in Germany at that time. Who knew?

  • Made in England: The Films of Powell and Pressburger

    Made in England: The Films of Powell and Pressburger

    ★★★★

    I can’t imagine a more pleasurable way to spend 2-plus hours than listening to Martin Scorsese take you through Powell and Pressburger’s filmography. Lovely archive footage of the two of them too, plus some great behind the scenes material. 

    “Churchill. A wonderful leader, but a terrible film critic.”

  • Spaceman

    Spaceman

    ★★

    How can a movie with a giant talking spider IN SPACE be so bloody boring?

    Full review for VODzilla here.

  • Black Tea

    Black Tea

    ★★

    The festival’s biggest disappointment so far. Looks pretty, but it’s all over the place, never quite sure which story it wants to tell. Shame, as the set up had a lot of potential.

  • Foreign Language

    Foreign Language

    ★★★★

    My second favourite film at the 2024 Berlinale. I much prefer the other alternate title, Foreign Tongue, a delicious double entendre that I hope is deliberate.