Sort by

FilmFan1971 has logged 40 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Major

Major

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
30
Men

Men

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Dual

Dual

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Eiffel

Eiffel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Destination: Planet Negro!

Destination: Planet Negro!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Memory

Memory

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Woman in the Dark

Woman in the Dark

1934
×
★★★★
Edit this entry  
24
Luzzu

Luzzu

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lancaster

Lancaster

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★
Edit this entry  
18
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read other review Edit this entry  
18
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Railway Children Return

The Railway Children Return

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Benediction

Benediction

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Emergency

Emergency

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thrilling Bloody Sword

Thrilling Bloody Sword

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Drover's Wife: The Legend of Molly Johnson

The Drover's Wife: The Legend of Molly Johnson

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Challenge

The Challenge

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
Edit this entry  
13
Firestarter

Firestarter

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Jean-Pierre's Mouth

Jean-Pierre's Mouth

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pulp

Pulp

1972
×
★★★
Edit this entry  
10
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
365 Days: This Day

365 Days: This Day

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Father Stu

Father Stu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Rainbow

Black Rainbow

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry