Sort by

callum has logged 297 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Noise

White Noise

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Joyland

Joyland

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In from the Side

In from the Side

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Emily

Emily

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Troll

Troll

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The English

The English

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Smile

Smile

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry