Sort by

filmc20 has logged 41 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Fall

Fall

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dogman

Dogman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Alaska

Alaska

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
Indian Summer

Indian Summer

1972
×
★★½
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★
Edit this entry  
14
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Macaluso Sisters

The Macaluso Sisters

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★½
Edit this entry  
01
Old

Old

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Boys Cry

Boys Cry

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Legionnaire

The Legionnaire

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Arianna

Arianna

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Small Body

Small Body

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
America Latina

America Latina

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cado dalle nubi

Cado dalle nubi

2009
×
Edit this entry  
02
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
★★★
Edit this entry  
01
One Man Up

One Man Up

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
Welcome to the South

Welcome to the South

2010
×
★★
Edit this entry  
28
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Four Times

The Four Times

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Baxter

Baxter

1989
×
★★
Edit this entry  
26
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
People of Rome

People of Rome

2003
×
★★½
Edit this entry  
11
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry