august has logged 292 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
05
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry