Sort by

august has logged 185 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry